8 דברים שאתם צריכים לדעת על פרקטים

הפרקט הוא אחד מפתרונות הריצוף האהובים ביותר, כאשר הוא משלב בו איכויות פונקציונליות רבות יחד עם אופי אסתטי מיוחד שיוצר תחושת חמימות ואינטימיות בבית.

בנוסף לכך, הפיתוחים הטכנולוגיים של העשורים האחרונים מאפשרים יצירת פרקט יעיל יותר, בעל אורך חיים ממושך יותר, וחומרי ניקוי וטיפול המתאימים לו במיוחד ומאפשרים שימור מיטבי שלו.

כך אין פלא שאינספור אנשים בוחרים בפרקט לריצוף החדרים והבית שלהם, אך נראה שזו רק הבחירה הראשונה מתוך שלל בחירות שצריך לעשות הנוגעות לטיבו של הפרקט עצמו.

כדי להכיר את עולם הפרקטים טוב יותר, נציג שמונה דברים שאתם צריכים לדעת על פרקטים ושיסייעו לכם לבצע את הבחירות הנכונות.

 

1. סוג העץ הטוב ביותר עבור פרקט

לכל סוג עץ יש את היתרונות שלו, כאשר אלו יכולים להיות הסגולות החומריות שלו, הצבע והאסתטיקה הטבעית שלו, או אפילו ההיצע והמחיר שלו.

עם זאת, ניתן להצביע על האלון כסוג העץ המועדף לפרקט, וזאת מתוך היתרונות הטבעיים שלו:

  • קושיות: האלון הוא עץ קשה וכך ניתן לעבד אותו לפרקט בשלל צורות באופן שיכלול את היתרונות הנחוצים.
  • צבע: ניתן לצבוע את האלון ולהעניק לו כל צבע, אך גם אם רוצים לשמור על הגוון הטבעי שלו, מתקבל גוון עץ בהיר שמשתלב היטב עם כל סגנון עיצובי.

2. להכיר את פרקט הלמינציה

פרקט למינציה הוא סוג פרקט אשר שונה באופיו מהפרקט שמכונה "פרקט עץ".

אמנם שניהם עשויים מעץ, אך הם מעובדים באופן שונה, כאשר פרקט הלמינציה עובר תהליך עיבוד מקיף יותר.

פרקט העץ עשוי אריחים עבים של עץ תוך עיבוד מינימלי – האריחים נחתכים מתוך העץ ועוברים עיבוד רק לשם ניקוי וחיטוי.

מצד שני, להכנת פרקט הלמינציה, העץ נחתך היטב ומורכב שוב בשכבות אלה על אלה, כך כדי לקבל תוצר מוגמר שיש לו תכונות מכניות טובות הרבה יותר משל העץ הטבעי.

בנוסף לכך, פרקט הלמינציה מצופה בלמינציה עצמה, חומר מבודד שמונע כניסה של עצמים זרים אל תוך הפרקט.

3. ההבדלים בביצוע בין פרקט עץ לפרקט למינציה

מלבד אופן העיבוד שלהם, פרקט העץ ופרקט הלמינציה נבדלים זה מזה בביצועים שלהם, כאשר כל אחד מהשניים נהנה מתכונות חזקות אחרות.

נבחן את התכונות השונות שבהם שני סוגי הפרקט נבדלים זה מזה:

  • עיוותים: העץ מטבעו מגיב לטמפרטורה וללחות, ונוטה להתנפח ולהתכווץ, מה שגורם לצלילי החריקה שלרוב נשמעים כאשר פוסעים על פרקט עץ – התופעה אינה מתרחשת בפרקט למינציה, אשר מעובד באופן מקיף יותר, וכך הוא יכול להישמר באופן מיטבי יותר.
  • רגישות: כחומר טבעי, העץ עשוי להיות רגיש לסביבות שונות ולחומרים שונים, לא רק לטמפרטורה וללחות – לכן יש צורך להקפיד על צביעה קבועה של פרקט העץ ולנקות אותו בחומרי ניקוי ייעודיים, בעוד שפרקט הלמינציה אינו רגיש כמותו, וגם על הרגישויות המעטות שיש לו הוא מתגבר באמצעות הציפוי המגן עליו.
  • אסתטיקה: פרקט הלמיציה המעובד לעולם לא יצליח להגיע לאותה רמה של אסתטיקה הטמונה בעץ הטבעי – אמנם נעשים מאמצים רבים כדי להקנות לו מראה אסתטי ככל הניתן, לרוב באמצעות ציפוי גרפי שמדמה עץ באופן כה מדויק עד שעין שאינה מאומנת לא תצליח לזהות את ההבדל, אך פרקט העץ תמיד יתעלה עליו.

4. עיצובי הפרקט הפופולריים ביותר

עיצובי הפרקט השונים נוגעים לאופן שבהם יריעות העץ המרכיבות את הריצוף מסודרות על הרצפה.

ישנן אפשרויות עיצוב רבות, ביניהן אף סידור המדמה את סגנון המרצפות ובמסגרתו הפרקט מחולק לריבועים מסודרים הצמודים זה לזה.

אך בין כל האפשרויות הללו, ניתן להצביע על השתיים הפופולריות ביותר, הראשונה היא הנפוצה ביותר בארץ, ואת השנייה ניתן למצוא בבתים רבים בארץ ובעולם:

  • הרינגבון: העיצוב שלרוב מדמיינים כאשר חושבים על פרקט – סידור של אריחי עץ מלבניים הנמתחים לאורך החדר בזווית מקבילה לאחד מקירות החדר, כאשר לרוב מדובר במלבנים ארוכים וצרים, בעלי אורכים אקראיים יחסית.
  • חברון: סידור אלכסוני, כאשר רצפת הפרקט מחלקת את החדר לרצועות ובכל רצועה אריחי פרקט אלכסוניים המושמות באופן הפוך ביחס לרצועה שקדמה לה ולזו שאחריה – באופן הזה מתקבל אפקט של מעין חיצים המצביעים על אחד מן הקירות.

5. עיבודי הפרקט הפופולריים ביותר

היבט נוסף הנוגע לפן האסתטי של הפרקט הוא העיבוד של אריחי הפרקט המושמות, וכיום ישנן טכניקות כדי להעניק לפרקט שלל חזויות.

באמצעות הטכניקות הללו ניתן להקנות לפרקט מראה שמתאים באופן ייעודי יותר לשאיפות העיצוביות שלנו מהחדר, להתאים אותו לסגנון העיצובי ולנסוך בו תוספות שייתנו לו מראה טבעי יותר או מלאכותי יותר על פי רצונותינו.

כך, העיבודים הפופולריים ביותר שניתן לשלב בפרקט הם הבאים:

  • חבלה: טכניקה של חבלה מבוקרת בפרקט יכולה להעניק לו סימני גיל, להוציא ממנו את הרעננות הטבעיות שיש לו כפרקט חדש אך להכניס לו מראה עתיק ומפואר יותר.
  • הכהייה: מיני עצים רבים אשר משמשים לפרקט הם בעלי גוון צבע בהיר באופן טבעי, והדבר יכול שלא להתאים לעיצוב המבוקש עבור החדר – לכן יש אפשרות להכהות את הגוון של העץ וכך ליצור פרקט כהה יותר.
  • הכתמה: באמצעות הכתמה של הפרקט ניתן לנסוך בו גוונים נוספים, וכך לתת לפרקט אופי וגיל – לרוב נבחרים לכך גוונים דומים לגוון העץ, כמו אדום או כתום, וכך התוצר המתקבל הוא בעל מראה מגוון ועשיר יותר.

6. ציפוי לכה לפרקט עץ

העץ יכול להיות חומר רגיש במקרים שונים, והרגישות שלו בעיקר מתבטאת כלפי נוזלים, כאשר אלו עשויים לחדור אליו וכך לפגוע בו באופן חמור.

לפיכך, פרקט עץ חייב ציפוי כלשהו שיגן עליו, וישנם שני סוגי ציפויים מרכזיים – ציפוי שמן וציפוי לכה.

ציפוי לכה נחשב כציפוי אשר מגן על העץ טוב יותר מאשר ציפוי השמן, ובעיקר מפני נוזלים.

זאת מפני אופני הפעולה השונים של שני סוגי הציפויים – ציפוי השמן חודר ונטמע בתוך העץ, ואילו ציפוי הלכה נשאר מחוץ לעץ ועוטף אותו וכך יוצר שכבת בידוד.

באופן מתאים לכך, פרקט עץ בציפוי לכה מצריך תחזוקה מוגבלת בלבד, אך בניגוד לכך, פגמים קטנים יחסית בציפוי עשויים להצריך תיקון מקיף וציפוי מחדש.

באופן הזה, ניתן לסמוך על ציפוי הלכה שיגן על פרקט העץ היטב לאורך זמן מנוזלים וממפגעים אחרים, אך ברגע שהוא יחווה שריטה עמוקה, הסדר יצריך טיפול מקיף.

מצד שני, ציפוי שמן

ציפוי שמן מצריך תחזוקה גבוהה יותר מציפוי הלכה לפרקט העץ.

ראשית כל, יהיה צורך לצפות את הפרקט מחדש מידי שנתיים או שלוש כדי להבטיח שהציפוי יתפקד וישמור על העץ כמו שצריך.

שנית, מכיוון שהשמן חודר אל העץ ולא יוצר שכבה מבודדת של ממש, יש צורך לטפל באופן מיידי בנוזלים הנשפכים ומכתימים את הפרקט – אם לא ננקה אותם, הם יחדרו אל העץ ויכתימו אותו לצמיתות.

אך מנגד לכך, לציפוי השמן ישנם גם יתרונות על פני ציפוי הלכה.

קודם כל, השמן בריא לעץ והוא יעשיר אותו ויחזק אותו, ובנוסף לכך, השמן יקנה לפרקט העץ מראה רענן וטבעי יותר שידגיש את האיכויות האסתטיות שלו.

7. היכן למקם את הפרקט וכיצד לשמור עליו

כעיקרון ניתן למקם פרקט בכל חלל בבית, אך צריך לבחור בקפידה את סוג הפרקט תחת רעיון מרכזי אחד – העץ רגיש לנוזלים, ללחות ולחום.

לכן, סביבות לחות וחמות כמו המטבח ובעיקר חדר הרחצה עשויות להיות בעייתיות עבור פרקט, ובמיוחד עם מדובר בפרקט עץ.

בסביבות שכאלה כדאי לבחור בפרקט למינציה, שאולי האיכויות האסתטיות שלו נופלות במעט מפרקט העץ, אך הוא מוגן הרבה יותר ויוכל להתמודד היטב עם המפגעים הטבעיים הנמצאים בחדרים האלה.

בנוסף לכך, בכל החדרים בבית כדאי לנקוט באמצעים שונים כדי לשמור על הפרקט, החל מניקיון ייעודי המתאים לטיפול בעץ, אך בעיקר באמצעות שימוש בעזרים שונים כמו שטיחים.

שטיח איכותי יכול למנוע מגע של נוזלים או של לכלוך עם הפרקט וכך למנוע התבלות שלו.

8. בחירה חכמה לסביבה איכותית

הבחירה בפרקט לריצוף החדרים בבית היא רק הראשונה מבין שלל בחירות משנה שצריך להכריע הנוגעות לאופי הפרקט.

בסופו של יום, טיבו של הפרקט ייגע בשגרה היומיומית שלנו בבית – התחזוקה שהוא ידרוש תגדיר את שגרת הטיפול שלנו בבית, התקלות בו יגרמו לנו להזמין טיפולים ושיפוצים שונים והחזות שלו יכולה להשפיע רבות על שביעות הרצון שלנו מהחלל האסתטי בו אנו שוהים ועל ההרגשה שלנו.

לכן צריך לבצע את ההחלטות הללו באופן אחראי, תוך שאיפה מתמדת לאיזון נכון בין ההיבטים האסתטיים של הפרקט לבין ההיבטים הפונקציונליים.

רק כך נקבל את הריצוף הטוב ביותר עבורנו שנהיה מרוצים ממנו ושהוא יהיה מרוצה מאיתנו.